Na Obszarze Chronionego Krajobrazu przeważa krajobraz rolniczy, z podmokłymi łąkami na dnie doliny oraz ciepłolubną roślinnością na zboczach. Częste są niewielkie, ale bogate gatunkowo grądy i łęgi. Żyją tu liczne gatunku ptaków, płazów, spotkać można też żmiję zygzakowatą. Rzeka zaliczana jest do krainy pstrąga i lipienia, występuje w niej także płoć i kleń.
W Jakubowicach Konińskich (tuż przy trasie Lublin- Krasienin) mieści się pięknie odrestaurowany dwór obronny. Murowany budynek pochodzi z XVI wieku, a powstał na miejscu jeszcze wcześniejszego, drewnianego. Budowla służyła obronie przeprawy przez rzekę. Budynek o pięknej, prostej bryle w mieści w sobie restaurację i hotel.
Poniżej Jakubowic znajduje się miejscowość Dys z jedną z najstarszych parafii w lubelskim. Pierwszy, drewniany kościół ufundował w 1381 roku Gabriel Górka. Obecny, murowany, stanął w połowie XVI wieku, później był znacznie przebudowany.
W Ciecierzynie rzeka przepływa pod szosą i linia kolejową z Lublina do Lubartowa, a około 5 km dalej Ciemięga uchodzi do Bystrzycy.
Ok. dwóch kilometrów przed ujściem, w Łysakowie, dolinę rzeki Ciemięgi opuszcza szlak niebieski (który prowadził wzdłuż rzeki praktycznie przez całą długość Obszaru Chronionego Krajobrazu). Szlak skręca na południowy wschód, w górę Bystrzycy (i w stronę Lublina) do miejscowości Jakubowice Murowane. W tej pięknie położonej nad brzegiem Bystrzycy wsi (a częściowo dzielnicy - przebiega tędy granica administracyjna miasta Lublina) znajdują się ruiny XVI wiecznego zamku Tęczyńskich, niestety bardzo mocno przebudowanego (w pałac) w XIX wieku (dobudowano wtedy wieżę). Zamek obecnie jest w odbudowie, nieudostępniony do zwiedzania.