Podlasie lubelskie (4)

Drugie co do wielkości miasto regionu Południowego Podlasia (liczące 17 tys. mieszkańców), w przeszłości (XVIII wiek) nawet pierwsze. Mimo, że większy od sąsiedniego Radzynia, Międzyrzec nie został siedzibą powiatu (leży w powiecie Bialskim). Okolice bez większego przemysłu, dużo lasów, i jest gdzie się wykąpać.
Międzyrzec rozwijał się w efekcie korzystnego położenia na szlaku Brześć - Luków, na granicy Litwy i Korony,  z czym wiązał się rozwój handlu. Komunikacyjne położenie poprawiał dodatkowo fakt, iż pod miastem zbiegały się trzy rzeki: Krzna Płd, Krzna Płn, Piszczanka. Stąd też pierwotna nazwa: Międzyrzecze.

Biała Podlaska - ponad 50-tysięczne miasto, stolica powiatu i najważniejsze miasto Południowego Podlasia. Położona w centrum regionu, nad Krzną, na drogowym i kolejowym szlaku do Mińska i Moskwy.
Od połowy wieku XVI do końca XVII była własnością Radziwiłłów - stąd używana wtedy nazwa: Biała Książęca, bądź  Radziwiłłowska. To Radziwiłłowie byli głównymi inwestorami na terenie miasta. Zbudowali między innymi zespół zamkowy - po 1622. Aleksander Ludwik Radziwiłł zbudował fortecę i zamek (zachowały się fosa, wały i oficyna). Wiek później Anna z Sanguszków Radziwiłłowa rozpoczyna budowę wieży i bramy wjazdowej (obecnie są to najważniejsze zabytki zespołu zamkowego).

Podlasie to nizina,  położona na poziomie około 150 -200 m npm. Nostalgiczny, nieco monotonny krajobraz równinny lub lekko falisty, z ostańcami moren. Z racji niewielkich różnic wysokości - wody płyną tu powoli (główne rzeki to Bug i Krzna). Są tu duże obszary bagien i torfowisk. Gleby średnio i mało urodzajne.

Podlasie lubelskie inaczej  Podlasie Południowe to  liczący 4 tys km.kw kraina leżąca (nieco wbrew nazwie) na północno-wschodnich krańcach  lubelszczyzny. Oddziela je od sąsiednich regionów przede wszystkim poczucie kulturowej tożsamości mieszkańców regionu należącego przez stulecia do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Granice Podlasia Południowego pokrywają się prawie idealnie z granicami województwa bialskopodlaskiego istniejącego w latach 1975 - 1998 roku. W dzisiejszym podziale administracyjnym w skład regionu wchodzą: powiat bialski wraz z większością powiatu Radzyń Podlaski i północnymi gminami powiatu Parczew.