Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to wyjątkowe miasteczko położone w przełomowej dolinie środkowej Wisły. Na urok Kazimierza złożyło się niezwykłe połączenie piękna przyrody (dolina Wisły i wzgórza pocięte wąwozami) i urokliwej architektury (przyczyniło się do tego zachowanie zabytków, choćby nawet w formie ruin zamku).

Kazimierz miał więcej szczęścia niż inne miejscowości Lubelszczyzny. Nie bez powodu zwany jest perłą renesansu. Jakby mało było tych atrakcji, miasteczko upodobali sobie już od ponad stu lat artyści, co dodaje kolorytu atmosferze tej miejscowości. W efekcie powstał Kazimierz Dolny- najwspanialsze miasteczko nad Wisłą, perła Lubelszczyzny i najważniejsze dla zwiedzających miasto trójkąta turystycznego Puławy- Kazimierz- Nałęczów.

Kazimierz powstał w miejscu, gdzie do doliny środkowej Wisły schodzi Płaskowyż Nałęczowski. Dolina Bystrej – rzeki, która odprowadza do Wisły wody z Płaskowyżu - wyznacza północną granicę miasteczka. Przez centrum miasta płynie Grodarz – niewielki potok, ale jednak bezpośredni dopływ Wisły. Doliny rzek, pocięte przez erozję, tworzą malownicze wzgórza i wąwozy (jak słynny Korzeniowy Dół). Wisła w rejonie Kazimierza  przebija się przez wyżyny, tworząc piękny Małopolski Przełom Wisły. Tereny wokół miasteczka są chronione przez utworzenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Miasto liczy 3,5 tysięcy mieszkańców, ale tylko teoretycznie, ponieważ po odliczeniu mieszkańców sołectw włączonych w granice administracyjne Kazimierza pozostaje tylko 2200 mieszkańców "centrum". Jest to więc rzeczywiście miasteczko wręcz miniaturowe.

Oznacza to, że zdecydowana większość zabytków i miejsc godnych odwiedzenia (czy raczej miejsc, które należy koniecznie zobaczyć) jest skupiona w zasięgu ręki. Będą to przede wszystkim (ustawione w jednej linii, od południowego zachodu po północny wschód): kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z klasztorem Reformatów, znajdujący się na południowej stronie Grodarza, oraz, już po drugiej jego stronie, rynek z kamienicami Przybyłów i kościół farny, a także, najdalej i najwyżej położone, najstarsze, bo pochodzące ze średniowiecza, zabytki Kazimierza: zamek i baszta. Wiele innych zabytków rozrzuconych jest po całym Kazimierzu – jak na przykład spichlerze nad Wisłą czy kościół św. Anny przy dawnym trakcie lubelskim.

Oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki po Kazimierzu Dolnym jest Góra Trzech Krzyży (na wschód od Rynku), z której roztacza się najpiękniejszy chyba widok na całej Lubelszczyźnie.

Artykuły powiązane