Muzeum Wsi Lubelskiej

Skansen, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej, to jedna z dwóch najważniejszych atrakcji turystycznych Sławina. Skansen położony jest między starą a nową (oddaną do użytku kilka lat temu) trasą na Warszawę. Z racji położenia jest bardzo łatwo dostępny, zwłaszcza dla turystów przyjeżdżających do Lublina samochodem od strony Warszawy czy Radomia. Plusem jest też zajmowany przez Muzeum Wsi Lubelskiej malowniczy  teren: stok nad doliną rzeki Czechówki.

Muzeum Wsi Lubelskiej powstało w1975 roku i jest jednym z największych skansenów w Polsce. Na powierzchni 24 hektarów umieszczono architekturę i eksponaty przedstawiające dziedzictwo regionu podzielonego w skansenie na różniące się kulturowo sektory: Wyżyna Lubelska (w tym pierwszym zorganizowanym w muzeum sektorze można obejrzeć między innymi wiatrak z Zygmuntowa – pierwszy obiekt przeniesiony do lubelskiego skansenu), Roztocze (w tym sektorze stoi zabytkowa cerkiew greckokatolicka przeniesiona z Tarnoszyna), oraz położone najniżej w dolinie rzeczki Czechówki sektory: Podlasie i Powiśle Lubelskie, gdzie na "udającym Wisłę” stawie na Czechówce można odbyć rejs dawną wiślaną jednostką pływającą: pychówką, batem lub promem.

Warto w tym miejscu podkreślić, że urządzając skansen, zadbano o to, by architektura współgrała z otaczającą budynki przyrodą. Efekt jest bardzo udany.

Poza sektorami "geograficznymi" urządzono w skansenie jeszcze dwa kolejne, "niegeograficzne": sektor dworski (z XVIII-wiecznym dworem z Żyrzyna, którego wnętrze przedstawia codzienne życie średniozamożnego ziemiaństwa) oraz sektor miasteczkowy. Ten ostatni, którego urządzanie rozpoczęto w roku 2010, przedstawia rynek i część zabudowy miasteczka z lat 30. XX wieku, z konsekrowanym w 2002 roku na terenie skansenu XVII-wiecznym kościołem z Matczyna, z plebanią przeniesioną z Żeszczynki i spichlerzem z Wrzelowca, oraz resztą zabudowy małomiasteczkowej: zakładem fryzjerskim, sklepem żelaznym, pocztą, piwiarnią, domem burmistrza i warsztatami rzemieślników: kołodzieja, szewca i cholewkarza.

Wizyta w skansenie zapewniającym atrakcje na długie godziny jest dostępna w cenie 12 zł (bilet normalny) lub 6 zł (bilet ulgowy). Dzieci poniżej siódmego roku wchodzą bezpłatnie. Bilet rodzinny kosztuje 30 zł (z Kartą Dużej Rodziny, z kartą Rodzina Trzy Plus).

 

Więcej o skansenie tutaj:

https://skansen.lublin.pl/pl/

Artykuły powiązane