Sobibór to wieś nad Bugiem, mieszcząca się na południe od Włodawy, w pobliżu Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. 

Cztery kilometry od tej miejscowości, przy stacji kolejowej (linia pasażerska Chełm - Włodawa czynna jest w sezonie wakacyjnym) Sobibór znajduje się miejsce po obozie zagłady. W tej leśniej osadzie przy stacji w 1942 roku Niemcy uruchomili obóz przeznaczony do przemysłowego mordowania Żydów (był to jeden z trzech specjalnie zbudowanych takich obozów, pierwszy zbudowali w Bełżcu). Obóz zbudowany w pięknych, sosnowych lasach, miał pozorować „normalny” obóz pracy, tak, by przywożeni tu ludzie do końca nie zorientowali sie co ich czeka. Pomagali w tym więzieni tu Żydzi. Masowa eksterminacja rozpoczęła się w maju 1942 roku. Mordowano tu najpierw Żydów z Lubelszczyzny i Galicji, potem głównie z zagranicy.

Sobibór jest znany w  świecie głównie z filmu "Ucieczka z Sobiboru" – ta sytuacja rzeczywiście miała miejsce 14 października 1943. Żydzi podnieśli wtedy bunt, zabili kilkunastu Niemców i Ukraińców i rzucili się do ucieczki. Z kilkuset uciekinierów do końca wojny przeżyło jednak tylko kilkudziesięciu.

Po wybuchu powstania Niemcy zlikwidowali obóz. Wymordowali wszystkich pozostałych jeszcze przy życiu więźniów Bełżca i postanowli dokonać masowych egzekucji w Majdanku, Poniatowej i Trawnikach.

W tym niewielkim obszarowo obozie (mierzył 400 na 600 metrów), po którym dziś nie ma prawie śladu, straciło życie 170 lub, według innych szacunków, nawet 250 tysięcy ludzi.

Dopiero w 1965 roku na terenie byłego ośrodka zagłady powstał Pomnik Pamięci Ofiar i kopiec usypany ze szczątków ludzkich. Zgodnie z napisem na pomniku "W tym miejscu, w latach 1942-43, istniał hitlerowski obóz zagłady, w którym zamordowano ponad 250 000 Żydów i około 1000 Polaków." W 1993 roku utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, bedące filią Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze (+48) 82 572 60 30, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informuje, że w związku z rozpoczęciem prac budowlanych na terenie miejsca pamięci w Sobiborze od 1 marca 2017 roku aż do odwołania nieczynne będzie Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Ze względów bezpieczeństwa niedostępny jest dla zwiedzających cały teren miejsca pamięci.

 

Artykuły powiązane