Sobiborski Park Krajobrazowy

Tuż za południowymi brzegami jeziora Białego koło Włodawy, rozciąga się na południe, aż po okolice Woli Uhruskiej, Sobiborski Park Krajobrazowy. Od wschodu przylega do doliny Bugu, od zachodu graniczy z szosą Włodawa – Chełm.

Park obejmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z wieloma torfowiskami i kilkoma zarastającymi jeziorami. Są tu łosie, bobry, wydry, spośród rzadko spotykanych zwierzą żyją tu bardzo nieliczne wilki i orły bieliki. Żyje tu kilkaset żółwi błotnych - największa populacja tych gadów w Europie! Z mniej sympatycznych gadów licznie występuje tu żmija zygzakowata.

W Parku utworzono sześć rezerwatów przyrody:

  • "Jezioro Orchowe" chroni 7 hektarowe i bardzo płytkie jeziorko, znajdujące się 2 km od Sobiboru. Wśród rosnących tu rzadkich roślin występują trzy gatunki owadożernych rosiczek.
  • "Magazyn" zajmuje 52 ha, obejmuje bezodpływowe bagno (zasilane opadami, wodę traci tylko przez parowanie), unikalna roślinność bagienna najpiękniej prezentuje się na przełomie lata i jesieni.
  • "Żółwiowe Błota" - to w tym liczącym ponad 734 ha rezerwacie, jak wskazuje jego nazwa, żyją żółwie błotne. To jedyny żyjący w Polce w środowisku naturalnym gatunek. Do niedawna był zagrożony wyginięciem. Trudno go zaobserwować - jest bardzo czujny i płochliwy. Rezerwat obejmuje "podwójne", połączone cieśniną, jezioro Spólne(Spilno)-Koseniec (rozległe - ponad 110 ha, ale płytkie na 4m), zarastające i niedostępne. Obok znajduje się jezioro Perespa (Pereszpa/Perespilno) - mniejsze (24 ha) i niewiele głębsze (6m), częściowo dostępne, z piaszczystym brzegiem.
  • "Małoziemce" obejmują powierzchnię liczącą 38 ha, chronią kolonię łęgową czapli siwej. Łatwo trafić do rezerwatu po hałasie jaki wzniecają ptaki.
  • "Trzy Jeziora": przy południowej granicy parku, obok miejscowości Stulno, wewnątrz granic 750 hektarowego rezerwatu, znalazły się jeziora Płotycze (21 ha) i Brudno (42 ha), otoczone torfowiskami. "Brakujące" trzecie jezioro to Brudzieniec.
  • "Brudzieniec" - na terenie tego jeziora utworzono sąsiedni rezerwat, przylegający do "Trzech Jezior". Są tu żeremia bobrów.

Tuż przy północno-wschodniej granicy Parku, nad Bugiem, leży miejscowość Sobibór, od którego  Park przyjął nazwę. Kilka kilometrów obok, bliżej centrum Parku Krajobrazowego, leżą stacja kolejowa (na linii Włodawa- Chełm) i Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Łęczna Sobibór »