Jezioro Firlej

Na północy regionu lubartowskiego, w Pradolinie Wieprza, leżą jego główne jeziora: Firlej, użytkowany turystycznie jako popularne kąpielisko i, obok, niezagospodarowane turystycznie jezioro Kunów.

Firlej jest położony przy szosie Lublin-Białystok, obok miejscowości o tej samej nazwie, stolicy gminy (która przygotowała ładny opis jeziora). W miasteczku warto obejrzeć rynek ze stuletnimi domami (niektóre zbudowane przy użyciu metody zrębowej "na rybi ogon"). Firlejowski kościół pochodzi z 1880 roku. W kościele stoi ołtarz polowy I Pułku Ułanów, który w powstaniu listopadowym, 9 maja 1831 roku, pokonał pod Firlejem przednią straż rosyjskiego korpusu gen. Kreutza.

Jezioro ma 100 hektarów powierzchni, 10 metrów głębokości i piaszczyste brzegi. Jedna trzecia obwodu zajmuje zabudowa miasteczka Firlej, tylko w niektórych miejscach do jeziora podchodzi las, ale duże kompleksy lasów, przeważnie sosnowych, znajdują się tuż obok. Akwen jest dobrze zagospodarowany turystycznie, nad jego brzegami znajduje się kilkanaście ośrodków wypoczynkowych, w wielu miejscach w sezonie trudno o spokojny wypoczynek. Są jednak małe, spokojne plaże pooddzielane od siebie pasami roślinności przybrzeżnej.

Jezioro jest zarybione wieloma gatunkami. Z drapieżników występują tu szczupak, okoń, węgorz i sandacz, a z ryb białych leszcz, karaś, lin, płoć, karp i amur. Nieco utrudnione jest łowienie z brzegu, ale jest tu wiele pomostów.

Nie ma tu problemu z wypożyczeniem sprzętu pływającego. Można też korzystać z dwóch ponad stumetrowych pomostów rekreacyjnych.  Wokół całego jeziora biegnie pieszo-rowerowa promenada długości 4,5 kilometra.

Woda w jeziorze jest czysta, a na kąpieliskach w sezonie pracują ratownicy.

Firlej nie ma stałego odpływu, ale w okresie wiosennych roztopów lub po ulewnych deszczach, nadmiar wody z jeziora spływa okresowym strumieniem do położonego nieco niżej Jeziora Kunowkiego. Warto odwiedzić to odlegle o dwa kilometry od brzegów Firleja jezioro (i tylko kilometr od przystanku "Firlej" przy szosie Lublin- Kock).

Kunów jest minimalnie większe od Firleja (117 ha), ale też znacznie płytsze. Nie ma tam piaszczystych plaż, ale dzięki temu jezioro jest naturalne i jeśli ktoś potrzebuje spokoju, będzie zadowolony. Polecamy spacer wokół jeziora ścieżką prowadzącą tuż przy brzegu.

Artykuły powiązane