Miasta Żółkiewskich

Oprócz małego miasteczka gminnego Żółkiewka, istnieje również miasto powiatowe  w zachodniej Ukrainie, miedzy polską granicą a Lwowem, o "poważniejszej" nazwie – Żółkiew. A jeśli ktoś przyjrzy się dokładniejszej mapie okolic Żółkiewki, dostrzeże tam także kolejną miejscowość, zwykłe sołectwo, o nazwie: Żółkiew. Skąd ten galimatias?

Jak niektórym wiadomo, a wielu innych się domyśla, posiadaczem wszystkich tych miejscowości był ród Żółkiewskich - zaczynając od Żółkiewki, tyle, że wtedy nazywała się ona Żółkiew. Istnienie wsi pod tą nazwą odnotowano już w XIV wieku, od co najmniej XV wieku było to gniazdo rodu. Sytuacja nieco się skomplikowała kiedy jego przedstawiciel nabył miasto pod Lwowem i to właśnie ono stało się centrum gospodarczym dóbr Żółkiewskich. Otrzymało nową nazwę; Żółkiew. Istniały więc wtedy dwie Żółkwie - wieś koło Krasnegostawu i miasto pod Lwowem. Kiedy w 1702 roku nowy właściciel, pan Stamirowski, postanowił na części gruntów wsi Żółkiew założyć miasto, zdrobnił dotychczasową nazwę i okrzyknął je Żółkiewką. Od tej pory na terenie Rzeczypospolitej istnieją dwa miasta o podobnych, ale podkreślających ich znaczenie nazwach; duża Żółkiew i mniejsza Żółkiewka. O przywiązaniu do dawnej nazwy świadczy np. wydana w 2013 roku monografia miasteczka, pod redakcją Bohdana Kiełbasy i pod nazwą "Historia Żółkwi współczesnej Żółkiewki w powiecie krasnostawskim"

Dziś tylko malutka Żółkiew (ta część wsi, która nie została włączona do miasteczka powołanego w 1702 roku) żyje sobie po cichu i na uboczu.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Dorzecze Żółkiewki i okolice