Dorzecze Żółkiewki i okolice

Ziemię Krasnostawską rozdziela na dwie części dolina Wieprza, nad którym leży stolica - Krasnystaw.  Po zachodniej stronie leży Wyniosłość Giełczewska, a jej druga część, wschodnia, wraz z doliną Żółkiewki jest częścią Ziemi Krasnostawskiej.

Najciekawsza część doliny Żółkiewki (i wschodniej części Wyniosłości Giełczewskiej) to jej dolny fragment, leżący najbliżej Krasnegostawu. Atrakcją dla turystów są tu zwłaszcza dwie miejscowości: Niemienice i Białka.

W pierwszej z nich znajduje się rezerwat Wodny Dół (liczący 186 ha), utworzony dla zachowania wyjątkowego, pociętego wąwozami krajobrazu Wyniosłości Giełczewskiej wraz z porastającymi ją rzadkimi roślinami. Najwiekszą osobliwością jest tu cieszynianka wiosenna, rzadka roślina wystepująca w Karpatach, poza którymi występuje jedynie w czterech znanych stanowiskach. W 2002 utorzona została edukacyjno-rekreacyjna ścieżka turystyczna.

Kilka kilometrów na południe od Niemienic leży miejscowść Białka, gdzie prowadzona jest słynna na cały kraj hodowla Stada Ogierów o takiej samej nazwie. Stadnina oferuje turystom jazdę konną po okolicy lub w ujedżalni. Na terenie kompleksu leśnego znanego jako Namule gmina Krasnystaw planuje utworzenie tras do jazdy konnej.

Rzeka Żółkiewka jest niestety uregulowana, niejako w zamian za to oferuje turystom korzystanie z utworzonych na niej stawów w rejonie Gorzkowa (powyżej Gorzkowa znajduje się duży staw, a poniżej,      w Wielobyczu, zespół stawów prywatnych). Źródła rzeki Żółkiewka wypływają około 5 km na wschód od miasteczka o tej samej nazwie. Przed tą miejscowością, na rzece, postał duży, 15-hektarowy zalew, użytkowany przede wszystkim przez wędkarzy.

Sama Żółkiewka to miejscowość o zacnych tradycjach, gniazdo rodowe rodziny Żółkiewskich, w XVIII i XIX wieku posiadające prawa miejskie. Niestety niewiele pozostało z czasów świetności zabytków – m. in. XVIII wieczny kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca z fundacji Tomasza Stamirowskiego.

Leżące na stokach doliny Żółkiewki wzgórza poprzecinane głębokimi wąwozami przypominają sąsiednie Działy Grabowieckie, są dzikie i strome. To właśnie z tego powodu rejon często, acz nieoficjalnie, nazywany jest "Kraszczadami" - czyli krasnostawskimi Bieszczadami.

Różnice wysokości są tu dość duże - i dlatego założony został tutaj,  na wzgórzu w Bobliwie (miedzy Gorzkowem a Tarnogórą), jeden z nielicznych na Lubelszczyźnie wyciągów narciarskich.

Artykuły powiązane