Za kanał, na ryby...
Jezioro Krzczeń jest obwałowane, o zmiennej powierzchni do 175 ha i zmiennej głębokości (do 5 m), położone 2 km na zachód od Jeziora Łukcze (acz dostęp z tej strony utrudni leżący miedzy tymi jeziorami Kanał Wieprz-Krzna) i 4 km na południe od Jeziora Krasne. Jezioro Krzczeń, słynne z okoni, polecamy amatorom wędkowania.
Kilka kilometrów na południe od Krzczenia, również po zachodniej stronie kanału Wieprz-Krzna, poza granicą parku, leży zarastające jezioro Dratów (powierzchnia obwałowana to 168 ha), użytkowane turystycznie jedynie przez wędkarzy. W miejscowości Dratów stoi zabytkowa cerkiew i cmentarz prawosławny.
Z kolei na wschód od Krzczenia leży jezioro Mytycze (w latach 60. przekształcone w zbiornik retencyjny), które zregenerowało ekosystem. Na pływających wyspach występują cenne zbiorowiska torfowiskowe z wieloma gatunkami rzadkich roślin.
Na wschód, na grzyby...
Jezioro Bikcze (jego powierzchnia wynosi około 105 ha) to miejsce połowu ryb, znajdujące się tuż za jeziorem Piaseczno. Nieco ponad dwa kilometry na południe od Bikcza leży Jezioro Nadrybie (kiedyś urządzono tu kapielisko) i warta odwiedzenia wieś Kaniwola. Na wschód od jeziora Bikcze leżą kolejne, w tym największe jezioro Uściwierz, za nim Rotcze i Sumin
Od Jeziora Piaseczno, na wschód, w stronę Urszulina ciągnie sie łańcuch jezior położonych w zabagnionej rynnie: Bikcze i Nadrybie (a przy Nadrybiu wieś Kaniwola, gdzie warto obejrzeć zespół parkowo-dworski), Uściwierz, Rotcze, Sumin. Uściwierz to największe jezioro na Pojezierzu, ma powierzchnię 284 ha. Dostępny jest tylko fragment brzegu południowego, z kąpieliskiem. Wokół Uściwierza, a także Nadrybia i Bikcza, zachowały się bardzo cenne zbiorowiska torfowiskowe.
Pobliskie jeziora Rotcze i Sumin wykorzystywane są częściowo do rekreacji, dzięki kąpieliskom i powstającej bazie usługowej. Co do Sumina, zadarzało się, że sanepid miał zastrzeżenia co do czystości wody.
Kolejne jeziora leżą w pólnocnej część Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie.