Północna część Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie: rejon Uścimowa i Ostrowa

Na północ od jeziora Krasnego ciągnie się w kierunku północnym łańcuch kolejnych akwenów. Jeziora, położone w większości w północnej części PK Pojezierze Łęczyńskie nie są aż tak atrakcyjne, jak te w części południowej, ale ich otoczenie jest chyba piękniejsze. Akweny są tu położone bardzo blisko siebie, oddzielone wąskimi przesmykami, po których przebiegają drogi, wyraźne deniwelacje terenowe, naniesione przez lodowiec materiały skalne i wreszcie piękny i wielki kompleks lasów parczewskich na północy.

Jeśli jedziemy od Lublina czy Łęcznej, najlepiej zatrzymać sie w miejscowości Uścimów. To stolica gminy i dobra baza zaopatrzeniowa i usługowa. Nie ma tu zabytków, z trudnej przeszłości pozostała mogiła 17 powstańców 1863 roku. W pierwszą niedzielę sierpnia w Uścimowie organizowany jest "Bieg Jezior" - jedna z większych imprez w okresie wakacji na Polesiu. A jeziora leżą tuż obok:

  • Głębokie Uścimowskie położone jest obok miejscowości Głębokie, jezioro ma 20 ha i głębokość 7 m. Brzegi są suche, dno twarde, woda nieco można. Brak piaszczystych plaż.
  • Uścimowiec, inaczej Białe Uścimowskie, 67 ha, wąskie, długie i płytkie (4,5 m) jezioro z wysokim i trudno dostępnym brzegiem. Użytkowane jest przede wszystkim pzez wędkarzy. Na przyjeziornych torfowiskach spotkać można pojedyńcze okazy rzadkich roślin.
  • Maśluchowskie leży tuż obok miejscowosci Uścimów. Ma malownicze, strome i wysokie brzegi, przy których rośnie pas trzcin, kóry nieznacznie utrudnia dostęp do wody. Jego powierzchnia wynosi 27 ha. Jest to stosunkowo głębokie jezioro (9,5 m.), ma twarde dno i dość czystą wodę. Przy brzegu rosną wąskim pasem wysokie trzciny. Są tu liczne plaże.
  • Uścimowskie to jezioro o niedostęnych brzegach porośniętych trzcinami i krzewami. Sąsiaduje z kompleksem stawów hodowlanych, jest ono również wykorzystywane do hodowli ryb.
  • Gumienek to jeziorko obok miejscowości Jedlanka, ma 8 ha i 8 m głębokości, od północy piaszczysta plaza i sosnowy zagajnik z ośrodkiem.
  • Ściegienne jest jeziorem obok miejscowości Jedlanka, woda jest czysta, ale dno muliste, dostęp do wody możliwy jest jedynie od północnego wschodu. Ma 27 ha powierzchni, jest głębokie na ponad 5 m, udostęnione do wędkowania.
  • Tomasznie /Domaszne to położony nieco obok (na wschód), włączony do systemu Kanału Wieprz-Krzna zbiornik o powierzchni 86 ha i 3 m głęokości. Obecnie jezioro jest wykorzystywane jedynie jako zbiornik retencyjny.

Na jeziorach Gumienek i Ściegiennym kończy się łańcuch jezior biegnący na północ. Kolejne jeziora tworzą nieco dalej dwie kolejne grupy: na zachodzie (w stronę Ostrowa Lubleskiego) i na wschodzie, w stronę Sosnowicy.

 

Ostrów to liczące 2200 mieszkańców miasteczko, położone na piaszczystym garbie nad Tyśmienicą. Podobnie jak niedaleki Parczew, czasy świetności miał w XVI wieku. Jedno z najmniejszym miasteczek województwa należało wtedy do największych! Najcenniejszym zabytkiem Ostrowa jest późnobarokowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Wawrzyńca, najpewniej projektu Pawła Antoniego Fontany, zbudowany około 1760 roku. Znajdujący się na rokokowym ołtarzu w poźnobarokowym kościele obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, uważany jest za cudowny. Jest tu wiele zachowanych chat, często ponad stuletnich. Klimat dawnego poleskiego miasteczka uzupełniają elementy drobnej architektury, jak studnie z żurawiami. Na cmentarzu w Ostrowie Lubleskim są pochowani żołnierze września 39.

W pobliskiej wsi Jamy Niemcy zamordowali 7 marca 1944, po nieudolnej akcji AL, 152 osoby. Wcześniej spacyfikowali wieś Rudka.

Obok Ostrowa Lubelskiego (na północny wschód) położone są blisko siebie trzy jeziora:

  • Kleszczów koło Rudki Starościańkiej - ponad 50 hektarowe, płytkie (2,5 m) jezioro z kapieliskiem i plażą, położone wśród lasów. Nad jeziorem znajduje się stanica harcerska Ks. Salezjanów z polem namiotowe. Utorzono tu rezerwat scisły.
  • Jezioro Miejskie (między Ostrowem Lubelskim i Jeziorem Kleszczów)ma 43 ha powierzchni i 2,2 m głębokości, częściowo wykorzystywane jest do rekreacji.
  • Jezioro Czarne Gościnieckie, liczące 11,6 ha powierzchni i 2,3 m głębokości jest szybko zarastające, nieatrakcyjne, choć położone wśród pięknych lasów.

Artykuły powiązane