Produkcja biologiczna jest tutaj stosunkowo niska. Akwen corocznie poddawany jest zarybianiu, a występują tu takie gatunki jak sielawa, ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty oraz sum. Można zaobserwować niewiele gatunków roślin, na przykład pałkę wąskolistną, trzcinę pospolitą czy oczeret jeziorny. Ten ostatni występuje tutaj dosyć często, jednak pozostałe rosną tylko na północno-zachodniej i zachodniej stronie zbiornika. Jest to powodowane twardym, piaszczystym dnem oraz wąską linią brzegową.
Jezioro jest otoczone drogą asfaltową, którą można dostać się do Lasów Sobiborskich i tamtejszego parku krajobrazowego. Jest to jedna z wielu atrakcji, która może zainteresować turystów i miejscowych. Na północnym brzegu akwenu powstało centrum handlowo-usługowe, gdzie można znaleźć punkty gastronomiczne, sklepy, bary, dyskotekę, plac zabaw, a nawet salon gier i Wesołe Miasteczko. Istnieje też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, również takiego do nurkowania, organizowane są spływy kajakowe, a niedaleko, bo we Włodawie, znajduje się ośrodek umożliwiający jazdę konną. Jest to też świetne miejsce do zbierania grzybów oraz łowienia ryb – trzeba jednak pamiętać o obowiązkowych składkach.
Dodatkowym atutem jest to, że w okolicy jest aż 80 ośrodków wypoczynkowych, można też korzystać z 15 ogólnodostępnych pól namiotowych. Jest to świetne miejsce dla osób lubiących się opalać – obszar ten jest jednym z najbardziej nasłonecznionych w Polsce, wartość promieniowania sięga tu do 1200 kWh/m2, o 200 więcej niż nad morzem. Bonusowe udogodnienia to toalety znajdujące się przy największych plażach, czyli OsiR oraz Rusałce, i parkingi (opłata za godzinę postoju wynosi 3 złote).
Główny minus tego miejsca to „przeludnienie” - jak wspomniano, jezioro jest ogromnie popularne wśród turystów. Wystarczy jednak odejść dwa czy trzy kilometry od jeziora by znaleźć się w spokojnych, cichych Lasach Sobiborskich.