Jezioro Białe

Jezioro Białe

Jezioro Białe znajduje się we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, 7 km na południe od Włodawy, przy wsi Okuninka i cieszy się ogromną popularnością – nie tylko wśród mieszkańców okolic.

Jest to jezioro krasowe o powierzchni 1.06 km2 (jego wymiary to 1.61 na 0.80 km), objętości 14,946 tysięcy m3 i niemałej głębokości – średnio wynosi 14,1 m, a maksymalnie aż 33,6 metra. Długość linii brzegowej mierzy ponad 4 kilometry. Woda ma I klasę czystości, co nie zmienia się od lat. Jezioro Białe jest często opisywane jako ewenement pod względem jego zdolności do samooczyszczania wody.

Produkcja biologiczna jest tutaj stosunkowo niska. Akwen corocznie poddawany jest zarybianiu, a występują tu takie gatunki jak sielawa, ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty oraz sum. Można zaobserwować niewiele gatunków roślin, na przykład pałkę wąskolistną, trzcinę pospolitą czy oczeret jeziorny. Ten ostatni występuje tutaj dosyć często, jednak pozostałe rosną tylko na północno-zachodniej i zachodniej stronie zbiornika. Jest to powodowane twardym, piaszczystym dnem oraz wąską linią brzegową.

Jezioro jest otoczone drogą asfaltową, którą można dostać się do Lasów Sobiborskich i tamtejszego parku krajobrazowego. Jest to jedna z wielu atrakcji, która może zainteresować turystów i miejscowych. Na północnym brzegu akwenu powstało centrum handlowo-usługowe, gdzie można znaleźć punkty gastronomiczne, sklepy, bary, dyskotekę, plac zabaw, a nawet salon gier i Wesołe Miasteczko. Istnieje też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, również takiego do nurkowania, organizowane są spływy kajakowe, a niedaleko, bo we Włodawie, znajduje się ośrodek umożliwiający jazdę konną. Jest to też świetne miejsce do zbierania grzybów oraz łowienia ryb – trzeba jednak pamiętać o obowiązkowych składkach.

Dodatkowym atutem jest to, że w okolicy jest aż 80 ośrodków wypoczynkowych, można też korzystać z 15 ogólnodostępnych pól namiotowych. Jest to świetne miejsce dla osób lubiących się opalać – obszar ten jest jednym z najbardziej nasłonecznionych w Polsce, wartość promieniowania sięga tu do 1200 kWh/m2, o 200 więcej niż nad morzem. Bonusowe udogodnienia to toalety znajdujące się przy największych plażach, czyli OsiR oraz Rusałce, i parkingi (opłata za godzinę postoju wynosi 3 złote).

Główny minus tego miejsca to „przeludnienie” - jak wspomniano, jezioro jest ogromnie popularne wśród turystów. Wystarczy jednak odejść dwa czy trzy kilometry od jeziora by znaleźć się w spokojnych, cichych Lasach Sobiborskich.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Polesie, kraina jezior i bagien