Polesie Lubelskie liczy ok 2800 km. kw. i obejmuje powiaty: Włodawa Łęczna (bez obszarów po zachodniej stronie Wieprza), Parczew (bez obszarów na zachód od Tyśmienicy) i wschodnie skrawki powiatu Lubartów (gminy Ostrów Lubelski i Uścimów).
W skład Polesia Lubelskiego wchodzą:
- Równina Łęczyńsko-Włodawska (inaczej Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie - to płaski, podmokły i zatorfiony region, który rozciąga się na powierzchni około 1400 km2. Na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej mieszczą się główne atrakcje turystyczne regionu - zarówno zdecydowana większość jezior (głównie na Pojezierzu Łęczyńskim - bo takiej nazwy należy używać) jak i Poleski Park Narodowy (leży częściowo na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, a częściowo na Garbie Włodawskim).
- Garb Włodawski - płaska wysoczyzna o powierzchni ok 350 km2. Południowe stoki są bardziej strome, łagodniejsze leżą na północy, ich wysokość sięga do 212 m. n.p.m. Podregion ten jest mocno zalesiony i rzadko zaludniony. Jedyne miasto to Włodawa, która znajduje się na granicy regionu.
- Zaklęsłość Sosnowicka - ma powierzchni・ około 500 km2. To nisko położony podregion o przeciętnej wysokości 150-160 m n.p.m. Występuje tu wiele łąk i lasów łęgowych.
- Dolina Bugu
- oraz południowe skrawki równin: Kodeńkiej i Parczewskiej
Klimat Polesia Lubelskiego należy do klimatów Wielkich Dolin Europy. Jest tu długie lato - 105 dni, a do niedawna była też długa zima - 110 dni, za to krótka wiosna i jesień.
Przeciętna roczna ilość opadów jest niska i wynosi około 500 mm, przy czym największa jest nad Bugiem, a najmniejsza w zachodniej części regionu. Region ma bardzo wysokie nasłonecznienie - największe w okolicach Włodawy. To bardzo dobrze się składa, jako że jest to główny rejon kąpielisk w całym województwie lubelskim.