Prace restauracyjne w podziemiach rozpoczęto w latach 60., po wypadku ciężarówki, pod którą zapadła się ulica (i jeden z korytarzy pod ulicą). W miarę postępu prac odkrywano kolejne korytarze (wiele pozostało jednak zasypanych, z uwagi na bezpieczeństwo). Okazało się, że pierwsze wybierzyska kredy powstały jeszcze w średniowieczu, dostarczając mieszczanom dochodu ze sprzedaży kredy, a także schronienia na wypadek wojny czy najazdu. Coraz dłuższe korytarze łączyły się ze sobą (powstawały w takich miejscach "sale") i schodziły w dół (do 25 m), mijały się na różnych poziomach, tworząc istny labirynt. Dopiero w XIX wieku władze zakazały wydobycia kredy ze względów bezpieczeństwa.
W 1995 roku kompleks podziemnych korytarzy, znajdujących się pod starówką, został wpisany do rejestru zabytków.
Podziemne korytarze mogą łącznie liczyć 15 km długości, a czasem pojawiają się informacje „wydłużające” je do nawet 40 kilometrów. Natomiast trasa turystyczna liczy około dwóch kilometrów. Temperatura, niezależna od pogody na zewnątrz, wynosi tam 9 stopni Celsjusza powyżej zera, nie należy więc wchodzić bez ciepłego ubrania. Nie będą mogły się w niej poruszać osoby niepełnosprawne (ze względu na uskoki, schody i podobne przeszkody), nie polecamy też zwiedzania osobom cierpiącym na klaustrofobię.
Wejście do podziemi przy Lubelskiej 55A, tuż poniżej placu Łuczkowskiego (czyli Rynku Staromiejskiego), obok kościoła pod wezwaniem Rozesłania Apostołów.
tel.: 82 565-25-30
CENNIK (2020) BILETY WSTĘPU WRAZ Z USŁUGĄ PRZEWODNICKĄ
normalny: 15 zł
ulgowy I: (studenci do 25 roku życia, renciści, emeryci - po okazaniu legitymacji uprawniającej do zniżki): 10 zł
ulgowy II: (dzieci i młodzież szkolna): 8 zł