Obniżenie Dubienki

Wschodnia część Polesia Chełmskiego, między Pagórami Chełmskimi i Działami Grabowieckimi a Bugiem, to Obniżenie Dubienki. Najciekawsze miejsca Obniżenia znajdują się w pobliżu Bugu.

Północny kraniec Obniżenia sięga prawie okolicy Uhruska, letniskowej wsi, gdzie Pagóry Chełmskie schodzą prawie do samej doliny rzeki, tworząc piekne krajobrazy. Jadąc szosą równoległą do Bugu, na południe, po 8 kilometrach trafimy do otoczonej łąkami miejscowści Hniszów. W pozostałościach podworskiego parku stoi pomnikowy, 700 letni Dąb Bolko, o 9-metrowym obwodzie pnia  i wysokości 28 metrów. To najpotężniejszy dąb na Lubelszczyźnie.

Trzy kilometry na południe znajdują się Swierże - położone na wysokim brzegu Bugu, dawne miasto z zachowanym układem przestrzennym i rynkiem. W czasie ostatniej wojny kopletnie zniszczony został pałac hr. Adama Tarnowskiego, ale pozostał park, który, choć też mocno zniszczony, nadal nalezy do najcenniejszych tych regionów.
Po następnych 8 kilometrach (jeśli uda sie przejechać w Okopach przez szosę prowadzącą do przejścia granicznego w Dorohusku) warto zatrzymać się nad skarpą Bugu, przy XVIII-wiecznym dorohuskim pałacu Suchodolskich. 
Po kolejnych przebytych 5 kilometrach w górę Bugu, zauważyć można piękny i jeszcze nie zatłoczony zalew Husynne na rzece. Kolejne 10 kilometrów w tym samym kierunku znajduje się Uchańka, a przy niej kopiec Kościuszki. To właśnie obok Uhańki odbyła się w 1792 roku bitwa pod Dubienką w której Kościuszko ze swoją dywizją zadał poważne straty przeważającym liczebnie Rosjanom. Prawie dokładnie w tym samym miejscu, w insurekcji kościuszkowskiej dwa lata później, stoczona została kolejna bitwa - tym razem dowodzący Polakami generał Zajączek nie poradził sobie zbyt dobrze.
Kolejne 4 km na południe – tu znajduje się Dubienka. Siedziba gminy, kiedyś wielonarodowa miejscowość licząca aą 7 tys. mieszkańców, dziś tylko tysiąc. Przy rynku, na postumencie stoi czołg t-34, a przy liceum działko z okresu drugiej wojny.
Około kilometra na południe stąd leżą Starosiele - położona nad starorzeczem Bugu (gdzie urządzono kapielisko) miejscowość letniskowa, a kolejne 5 km dalej - Skryhiczyn - kiedyś trójnarodowa wieś, której ludność składała się z Polaków,  Ukraińców i Żydów. Co nietypowe, byli oni tu nie tylko rolnikami, ale też właścicielami majątku.

Ze wzgórza rozciąga się też piękny widok m. in. na lasy Strzeleckiego Parku Krajobrazowego.

Artykuły powiązane