Lasy bukowe (widoczne także w logo Skierbieszowskiego PK) mają się na lessowych glebach bardzo dobrze - nie są tutaj niczym niezwykłym drzewa o nawet 30 metrowej wysokości. Popularne są też grab i jawor. Na słonecznych zboczach występują fragmenty świetlistych dębów. Prawie wcale nie ma tu często występujących na innych teranach lasów sosnowych. Na silnie urozmaiconym lessowym terenie często występują murawy kserotermiczne z ciepłolubnymi gatunkami roślin stepowych. Świat zwierzęcy w parku jest raczej ubogi, wynika to przede wszystkim ze stosunkowo małej ilości wód i lasów. Z ptaków występują tu m.in.: orlik krzykliwy i dzięcioł średni.
Na terenie parku leżą dwa rezerwaty:
"Głęboka Dolina" to duży (290 ha) rezerwat leśno-krajobrazowy, położony przy północno-wschodniej granicy Skierbieszowskiego parku krajobrazowego, obok wsi Bończa. Rezerwat chroni buczynę porastającą wąwozy i zbocza pagórów.
Drugi z rezerwatów, „Broczówka” , liczy 6 ha i chroni zbiorowiska kserotermiczne z rzadkimi roślinami stepowymi (z fragmentem grądu i świetlistej dąbrowy). Park ten, jako że leży na położonym nad doliną Wolicy wzgórzu (zwanym „Łysą Górą”), jest doskonałym punktem widokowym na leżący u stóp góry zalew i wieś Broczówka oraz na Skierbieszów - „stolicę” Parku Krajobrazowego.
Tak się wygodnie dla turystów złożyło, że miejscowości położone obok rezerwatów (Skierbieszów, a zwłaszcza Bończa), skupiają najciekawsze zabytki architektury na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Inne ciekawe pod tym względem miejscowości to Surhów i Orłów Murowany.