Skierbieszów

Skierbieszów - niegdyś miasto i ważny ośrodek gospodarczy, dziś biedna, typowo rolnicza gmina, obejmująca tereny urocze, ale prawie zupełnie pozbawione infrastruktury turystycznej.

Niewiele zostało w Skierbieszowie śladów dawnego rozwoju. Najcenniejszym zabytkiem jest renesansowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednonawowy budynek pochodzący z XVII wieku, był konsekrowany w 1743 roku. Kościół wyposażony jest w stylu barokowym.

W Skierbieszowie na wzgórzu nad Wolicą, zwanym Zamczyskiem, archeolodzy natrafili na ślady XIV wiecznego osadnictwa, znaleziono fragmenty naczyń i monety. Miejscowa ludność twierdzi, że stał tu kiedyś zamek biskupi, nie zachowały się jednak żadne ślady murów. Jest za to pewne, że najwyższa część wzgórza została odcięta od reszty kilkumetrową fosą.

Druga wojna światowa potraktowała Skierbieszów szczególnie brutalnie. To właśnie tutaj Niemcy rozpoczęli w końcu listopada 1942 roku wysiedlenia Zamojszczyzny. Wielu mieszkańców zginęło w obozach.

W miejscu wyrzuconych z własnych gospodarstw Polaków osiedlali się Niemcy. W jednej z takich osadzonych w Skierbieszowie rodzin przyszedł na świat Horst Köhler, prezydent Niemiec w latach 2004 – 2010.

Co roku, od 6 do 8 lipca w Skierbieszowie odbywa się jarmark Kiliana - jedna z największych imprez folklorystycznych na terenie Województwa Lubelskiego. Kiedyś był to przed wszystkim targ zwierząt - dziś jest tu 200 stoisk z różnymi towarami, ale największym zainteresowaniem cieszy się piwo. Jarmarkowi towarzyszą imprezy kulturalne i muzyczne. Kult świętego Kiliana najprawdopodobniej przywieźli tu ze sobą osadnicy niemieccy z okolic Wurzburga

Kilometr na północ od Skierbieszowa znajduje się rezerwat „Broczówka”, chroni on przede wszystkim murawy kserotermiczne. Tuż obok położony jest niewielki, przepiękny zalew o tej samej nazwie.

Około pięciu kilometrów na południe od Skierbieszowa, po prawej stronie szosy prowadzącej do Zamościa, na samym skraju Działów Grabowieckich leży ich najwyższy szczyt, Dębowiec (312 m).

 Przez Skierbieszów przechodzą trzy szlaki turystyczne: niebieski, żółty i zielony, oraz ścieżka przyrodniczo-historyczna "Stryjowskie Wąwozy".

W 2006 roku została otwarta Skierbieszowska Trasa Rowerowa o długości 42 km. Tereny wokół Skierbieszowa nadają się idealnie na jazdę rowerem, zwłaszcza w wersji nieco "dzikiej". W plątaninie wąwozów łatwo się bowiem zgubić, należy więc pamiętać o dokładnej mapie.

Teren jest trudny ze względu na bardzo duże różnice wysokość (do 100 metrów) i płynące wąwozami strumyki, ale za to nie ma piachu, samochodów i tłumów ludzi....

Artykuły powiązane