Ten rozwój trwał aż do połowy XVII wieku, kiedy wojny, zarazy i pożary kolejno pustoszyły miasto. Próbą jego ożywienia było przyznanie Łęcznej nowych przywilejów tagowych i przeniesienie tu targu z końmi z Lublina. Upadku miasta to nie zatrzymało, ale z tych czasów pozostał rynek III - dzięki czemu mieszkańcy szczycą się dziś niewątpliwym ewenementem jakim jest posiadanie trzech rynków.
Łęczną ominęły budowane w XIX wieku szlaki drogowe i kolejowe, za to nie omijały jej pożary i dziłania wojenne. W 1942 roku Niemcy wysłali 3 tysiące Żydów do obozów zagłady, a w 1943 zamordowali na miejscu 1000 pozostałych. Zniszczone miasteczko po wojnie nie liczyło nawet 3 tysiecy mieszkańców.
Jego cichą egzystencję zmieniła dopiero budowa Lubelskiego Zagłębia Węglowego po 1976 roku. Łęczna zamieniła się w krótkim czasie w duże, nowoczesne, ponad 20 tysięczne miasto. Głównym pracodawcą została najlepsza w Polsce kopalnia w niedalekiej Bogdance.
Najciekawsze zabytki Łęcznej to:
Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny - zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego, z fundacji Adama Noskowskiego. W kaplicach przylegających do nawy głównej mieszczą się słabo zachowane renesansowe sztukaterie, poza tym w kościele zachowało się brokowe wyposażenie. W krypcie pod kościołem pochowani są dziedzice Łęcznej z rodu Noskowskich i Firlejów.
Plac Kosciuszki - to pierwszy, średniowieczny rynek miasta. Stojący przy placu ratusz urządzono dopiero po odzyskaniu niepodległości i po przebudowaniu budynku carskiej wartowni (pochodzącej z koła XIX wiecznej, klasycystycznej budowli). Dziś jest tu urząd stanu cywilnego.
Barokowa synagoga - budynek z połowy XVII wieku, leżący na krawędzi doliny świnki. Bożnica, w której zachowało się częściowo zabytkowe wyposażenie, jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Budynek został zniszczony przez Niemców, odbudowany przez Polaków, następnie przejęty przez żydowską Gminę Wyznaniową mieścił do 2014 roku Muzeum Regionalne w Łęcznej. Muzeum eksponuje zbiory etnograficzne, numizmatyczne, geologiczne, archeologiczne, artystyczne, judaików oraz zabytki związane z historią miasta i regionu. Obok synagogi znajduje się lapidarium z macewami, a naprzeciwko stoi tzw. Synagoga Mała. W tym XIX wiecznym budynku mieści się dziś biblioteka.
Łęczna stanowi doskonały punkt wypadowy na Nadwieprzański Park Krajobrazowy leżący tuż obok, a przede wszystkim na Pojezierze Łęczyńskie (Park Krajobrazowy Pojezierza Lęczyńskiego rozpoczyna się 10 km na północ wchód od Lęcznej) i Poleski Park Narodowy.