Jezioro Białe jest największym jeziorem wśród wszystkich jezior łęczyńsko-włodawskich wykorzystywanych do kąpieli lub sportów wodnych - ma 106 ha. Należy też do najgłębszych (34 m). Jest dostępne ze wszystkich stron, jest tu wiele plaż, a woda jest czysta. Jedynym minusem tego miejsca jest tłum turystów.
Inne jeziora położone w okolicy nie są nawet w części tak atrakcyjne: jezioro Czarne (24 ha, 11m) zarasta i jest dostępne tylko częściowo, jezioro Glinki (47 ha i 9 m) ma piaszczyste brzegi ale niezbyt czystą wodę (sanepid często zakazuje kąpieli).
Na północ od Okuninki i na południe od Włodawy leży Orchówek - kiedyś miasto, dziś praktycznie przedmieście Włodawy. W Orchówku znajduje się piękny późnobarokowy kościół poaugustiański, zbudowany w latach 1770-77 według projektu Pawła Fontany. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Boskiej Orchowskiej z XVI/XVII wieku, cieszący się lokalnym kultem. Zbudowany razem z kościołem klasztor runął w XIX wieku, podmyty przez wody Bugu, który potem odsunął swój główny nurt od Orchówka - pozostało tu starorzecze, czyli Bużysko.
Na południe, kilka kilometrów wzdłuż toru kolejowego znajduje się rezerwat Jezioro Orchowe, chroniący jezioro zarastające rzadką roślinnością, a kilka kolejnych kilometrów dalej wzdłuż torów jest miejsce po obozie śmierci Sobibór.
Tuż za południowymi brzegami jeziora Białego rozciąga się na południe Sobiborski Park Krajobrazowy. Park obejmuje najcenniejsze partie lasów Sobiborskich z wieloma torfowiskami i kilkoma zarastającymi jeziorami. W parku znajduje się miejsce po niemieckim hitlerowskim obozie zagłady Sobibór.
Na południe od Sobiborskiego PK leży Wola Uhruska - pięknie położona w dolinie Bugu. Obok starorzeczy leży wieś letniskowa, stolica gminy. Łączy się z nią wieś Bytyń, również popularna wśród letników. Tuż na południe, obok tych miejscowości, widoczne są Pagóry Chełmskie (a dokładnie ich północna część czyli Łuk Uhruski), których krawędź opada tu stromo ku Dolinie Bugu i Równinie Łęczyńsko -Włodawskiej, tworząc piękny krajobraz z różnicami wysokości sięgającymi 80 m.