Bończa

Bończa to niewielka miejscowość leżąca w centralnej części Działów Grabowieckich, nad lewym zboczem doliny rzeki Wojsławki, przy szosie łączącej Kraśniczyn (a dalej Krasnystaw) z Wojsławicami (i dalej Hrubieszowem).

Bończa leży na mocno pofałdowanych. atrakcyjnych krajobrazowo i przyrodniczo terenach, a jakby tego było mało, jest też lokalnym skupiskiem zabytków.

Po południowej stronie szosy znajduje się niewielki, jednonawowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława, zbudowany w 1577 roku w stylu późnego renesansu przez Mikołaja Siennickiego jako zbór kalwiński. Kościół przeszedł w ręce katolików w XVII wieku. Przed budynkiem kościoła znajduje się piękna dzwonnica bramna z XIX w. Po przeciwnej stronie drogi mieści się cerkiew prawosławna Opieki Matki Bożej. Murowany budynek wzniesiono w ostatniej ćwierci XIX wieku, ale wyposażenie pochodzi częściowo z wieku XVIII.

Nieco dalej od centrum miejscowości (około kilometra szosą na zachód i kolejny kilometr na północ, tuż za rzeką Wojsławką) położony jest kolejny zabytek Bończy: klasycystyczny, murowany, piętrowy dwór/pałac Potockich. XIX wieczny budynek został zniszczony w czasie okupacji niemieckiej, za Polski ludowej odbudowany, ale bez przesadnego „przywiązania” do oryginalnej budowli. Dziś mieści się w nim dom pomocy społecznej.

Za to bez większych zmian przetrwał, i dziś należy do najpiękniejszych w skali całego regionu, otaczający budynek park, założony w początkach XIX w. na terenie opadającym do rzeki Wojsławki. Wrażenie robi zwłaszcza długa na ćwierć kilometra aleja grabowa.

Kolejne atrakcje można znaleźć w najbliższej okolicy Bończy: trzy kilometry w linii prostej na północny wschód od Bończy znajduje się niedawno oddany do użytkowania turystycznego zalew Horodysko.  Dojazd szosą to odległość co najmniej dwa razy większa, jako ze Horodysko i Bończa rozdziela dolina rzeki Wojsławki. Z kolei kilka kilometrów na południe od Bończy rozciągają się lasy (jeden z największych kompleksów leśnych w rejonie Działów Grabowieckich), a wśród nich rezerwat Głęboka Dolina - duży (290 ha) park leśno-krajobrazowy, Rezerwat chroni buczynę porastającą wąwozy i zbocza pagórów.

Rezerwat, kompleks leśny i sama miejscowość Bończa leżą na północno-wschodnim krańcu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego najbardziej wartościowe tereny Działów Grabowieckich.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Skierbieszów Wojsławice »