Okolice Sosnowicy

W połnocnej części Pojezierza Lęczynskiego, pomiedzy północnymi granicami Parku Krajowrazowego Pojezierza Łęczynskiego, a północnymi granicami Poleskiego Parku Narodowego, leży Sosnowica.

W najbliższej okolicy znajdują się liczne ciekawe miejsca:

8 km na wschód od Sosnowicy mieści się skansen w Holi, prowadzony przez Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia. W skansenie gromadzone są obiekty budownictwa ludowego, z reguły XIX- wieczne budynki: wiatrak z Wołoskowoli, chałupa i kapliczka przydrożna z Wyryk, stodoła z Okczyna, krzyż z Holi, piec garncarski, ule i żuraw.

Obok skansenu można zwiedzić cerkiew pod wezwaniem św. Antoniego Peczerskiego w Holi, z początków XVIII wieku. Co roku w lipcu odbywa się tam impreza folklorystyczna „Jarmark Holeński”.

Od pólnocy i wschodu Sosnowicę otacza grupa jezior

  • Jezioro Bialskie - 32 ha powierzchni, 18 m głębokości, z jednej strony do piaszczystego brzegu przylega las sosnowy, z drugiej jest trudno dostępne z powodu trzcinowisk. Obok znajduje się wieś Białka, wokół jeziora jest rozbudowana baza turystyczno-noclegowa, w sezonie nad jeziorem przebywa kilka tysięcy osób.
  • Czarne Sosnowickie - o powierzchni 39 ha i głębokości 16 m. Od północy leżą lasy i dostępny brzeg z plażą. Pozostałe brzegi są niedostępne, od południa do jeziora przylega rezerwat torfowisko przy jeziorze Czarnym Sosnowickim, który chroni torfowisko wysokie typu kontynentalnego (bardzo rzadko wstępujące Polsce).

Tylko te dwa jeziora z grupy położonych na zachód od Sosnowicy są wykorzystywane jako kąpieliska. Pozostałe wykorzystywane są tylko przez wędkarzy:

  • Białe Sosnowickie /Libiszowskie, największe w tej grupie, ma 145 ha, i tylko 2,7 m głębokości. Zasilane jest wodami z kanału Wieprz-Krzna. Ma niedostepne brzegi, ale jest bardzo atrakcyjnym specjalnym łowiskiem Gospodarstwa Rybackiego Polesie. Tuż obok "Dworek na Libiszowie" udziela noclegu.

Nieco dalej położone są jeziora:

  • Skomielno /Skomelno w sąsiedztwie wsi Stary Orzechów, ogroblowane i włączone do systemu Kanału Wieprz-Krzna jako zbiornik retencyjny o powierzchni 75 ha i 1,6 m głębokości. Obecnie zorganizowano tam łowisko szczupako-linowe.
  • Zienkowskie: przepływowe jezioro o powierzchni 8 ha i 5 m głębokości, obok wsi Zienki. Posiada muliste dno, brzeg stromy, piaszczysty od wschodu i podmokły w pozostałej części. Tuż obok Jezioro Cycowe: 11 ha i 4 m głębokości, obok wsi Komarówka. Również muliste dno i trudnodostępne brzegi.
  • Gumienko /Humienic o powierzchni 8 ha i 8 m głębokości leży koło wsi Lejno, dostępne jest od strony wschodniej.

Artykuły powiązane